SESOB MSM OLARAK YETKİ KAPSAMIMIZI GENİŞLETTİK !!!

SESOB MSM OLARAK YETKİ KAPSAMIMIZI GENİŞLETTİK !!!

 

SESOB Mesleki Sınav Merkezimiz İnşaat Sektöründe 10 meslekteki belgelendirme yetkisinden sonra şimdi de Ulaştırma, Haberleşme ve Lojistik sektöründe Taksi Şoförü, Minibüs Şoförü, Servis Aracı Şoförü, Şehir İçi Toplu Taşıma Otobüs Şoförü, Kamyon Şoförü ve Tehlikeli Madde Taşımacılığı Şoförü mesleklerinde de sınav ve belgelendirme yetkisini almış bulunmaktadır.

 

Aldığı bu yetkilendirme sayesinde SESOB MSM İnşaatın yanı sıra Ulaştırma Sektöründe de 6 meslekte sınav ve belgelendirme yetkisine sahip İlk ve Tek Meslek Kuruluşu olma ünvanını taşımaya devam etmektedir.

 

SESOB Mesleki Sınav Merkezi, almış olduğu yetki sayesinde Ulaştırma sektöründe; Taksi Şoförü, Minibüs Şoförü, Servis Aracı Şoförü, Şehir İçi Toplu Taşıma Şoförü, Kamyon Şoförü ve Tehlikeli Madde Taşımacılığı Şoförü mesleklerinde Belge alacak adaylar öncelikle meslekleri ile ilgili, meslek bilgisi, iş sağlığı güvenliği, çevre konuları, acil durum yönetimini içeren teorik ve uygulamalı bir sınava tabi tutacak. Bu sınavlarda, Adaylarda teorik sınavdan en az yüzde 60, uygulamalı sınavdan ise en az yüzde 80 başarı olma şartı aranacaktır.

SESOB Mesleki Sınav Merkezinin personel belgelendirme faaliyetleriyle niteliksiz ve sorunlu kişiler meslekten ayıklanacak. Taciz, saldırı, uyuşturucu kullanımı gibi suçlardan ceza almış kişilere belge verilmeyecek. Belgeyi aldıktan sonra bu tür suç işleyenlerin de belgeleri iptal edilecek. Bu sayede her gün binlerce insanın can ve mal güvenliğini emanet ettiği şoförler nitelikli kişilerden seçilmiş olacaktır.

Böylece belgelendirilen şoförler, sektörün standart ve yeterliliklerine göre hareket etmeleri sağlanacak. Böylece ulaşım sektöründe çalışanlar, hizmet verilen vatandaşa karşı daha sorumlu olacaklardır.