SESOB Mesleki Sınav Merkezi’nin Açılışı Yapıldı Güncel Haberler

SESOB Mesleki Sınav Merkezi’nin Açılışı Yapıldı

Birliğimize bağlı Mesleki Sınav Merkezinin açılışı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu tarafından yapıldı. Bakan Sarıeroğlu açılışını yaptığı SESOB Mesleki Sınav Merkezi’nin Türkiye’de tek olduğunu söyledi.

Birliğimize bağlı Mesleki Sınav Merkezi görkemli bir törenle açıldı. Açılışa Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, Sakarya Valisi İrfan Balkanlıoğlu, AK Parti Sakarya Milletvekilleri Recep Uncuoğlu, Ayhan Sefer Üstün, üst düzey bürokratlar, sivil toplum kuruluşlarının başkanları ve çok sayıda davetli katıldı.

ÖNCÜLÜK ETTİK

Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’ne bağlı Mesleki Sınav Merkezi görkemli bir törenle açıldı. Açılış töreninde konuşan SESOB Başkanı Hasan Alişan davetlilere Mesleki Sınav Merkezi’nin kuruluş sürecine dair geniş bilgiler verdi. 2012 yılında mesleki yeterlilik kurumu ulusal standartları yeni çıktığında çalışmalara başladıklarını ifade eden Başkan Alişan “Bugün 12 ilde 15 sınav merkezimiz var. 10 meslek dalında sınav ve belgelendirme yapabilecek kapasiteye geldik. Türkiye’de ilk ve tek meslek kuruluşu biziz. Bu sadece Türkiye’nin 12 ilinde var 15 tane sınav merkezi var” dedi.

RAKAMLARLA AKTARDI

SESOB Başkanı Hasan Alişan kurulduğu günden bu yana SESOB MSM’nin yaklaşık 4 bin kişiyi belgelendirdiğini ifade ederek “39 mesai arkadaşımızla çalışıyoruz” dedi. SESOB tarafından düzenlenen sınavlarda mesleki yeterlilik belgesini alanların bu belgeyi dünyanın her yerinde kullanabildiklerini aktaran Başkan Alişan “TÜRKAK’tan akredite olduk. Europass ile verdiğimiz belgeler dünyanın dört yanında geçerli. Belgeyi alanların çalıştıklarını belgelemeleri gerekiyor. Aksi takdirde aldıkları belgeler iptal olur” dedi.

SESOB İNİSİYATİF ALMIŞ

Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Jülide Sarıeroğlu açılışta yaptığı konuşmada “Gerçekten bizim esnaflarımız önemli, esnaflarımızın daha da güçlenmesi gerekir. Biz esnafımızı ekonomimizin can damarları olarak görüyoruz. Onların her alanda kendilerini iyi hissetmeleri, geliştirmeleri, dönüştürmeleri bizim için önemli. Bu bağlamda odalarımızın, birliklerimizin inisiyatif alması bizim işlerimizi, çalışmalarımızı kolaylaştırıcı bir nitelikte. Bu anlamda yapılan işin çok önemli olduğunu, Türkiye’nin geleceği, ahilik kültürü ve esnaflarımız açısından çok önemli olduğunu vurgulamak istiyorum. Sakarya bu bağlamda inisiyatif almış”

TÜRKİYE’DE TEK

Bakan Sarıeroğlu “Bu güzel tesis 4 bin 500 metrekare alan herhalde buda Türkiye’de ilk. Bu kadar büyük bir alana sahip Sınav Belgelendirme Merkezimiz yok diye biliyorum. Bu anlamda çok iyi işler çıkacak inşallah. Sakarya istihdamda olduğu gibi bu sınav belgelendirme durumunda da Türkiye’de inisiyatifi almış durumda. Şuanda 2 milyon 250 belge verme kapasitesine sahibiz 141 Sınav Belgelendirme Merkezimizle ama şuan 330 bine ulaşmışız, bunun yüzde 10’nu Sakarya’da. Ve 3 bin 900’u da bu merkezimizde. İnşallah o rakamlar artarak farklı meslekler, farklı alanlarda ki yeterliliklerle ilgili de belgelerle bu alandaki performansın artacağına inanıyoruz” dedi.

Konuşmaların ardından Mesleki Sınav Merkezi’nin açılış kurdelesi kesildi. SESOB Başkanı Hasan Alişan açılışa katılanları tesisi gezdirerek bilgilendirmeler yaptı. Hedeflerinin yeni dönemde Camili’de ki tesisin olduğu bölgeyi kampüse dönüştürmek olduğunu aktardı. Çalışma Bakanı Jülide Sarıeroğlu, SESOB Başkanı Alişan’ın yaptığı ve planladığı çalışmalardan dolayı takdir etti.